Departman za geografiju je učestvovao na manifestaciji “Evropska noć istraživača – 2019” kroz tri postavke: “Stene – svedoci prošlosti i vesnici budućnosti”, “Kruženje vode u prirodi” i “Etno kutak”.
STENE, SVEDOCI PROŠLOSTI I VESNICI BUDUĆNOSTI – U drevnim stenama zarobljena je prošlost naše predivne planete. U njima se ogledaju burne tektonske promene, smena kopna i mora, nastanak života na Zemlji, mirni periodi njegovog razvoja, ali i velike katastrofe i masovna izumiranja. Gledajući u prošlost donekle možemo predvideti i budućnost koja čeka našu planetu, ali i nas, njene male stanare.
KRUŽENJE VODE U PRIRODI – Kruženje vode u prirodi je hidrološki ciklus. Voda koja isparava sa velikih vodenih površina, zemlje i biljaka odlazi u atmosferu gde obrazuje oblake. Oblaci zatim vraćaju vodu na zemlju u vidu kiše, snega ili grada. Ona prodire i u zemlju ispunjavajući šupljine u Zemljinoj kori, gde se zadržava formirajući podzemne vode. Tako voda neprestano kruži krećući se sa Zemlje u atmosferu i natrag. Postavka je imala za cilj da objasni kako se odvija ciklus kruženja vode u prirodi. Posetioci su bili u mogućnosti da aktivno učestvuju u kreativnoj radionici izrade šeme hidrološkog ciklusa i tako kroz igru shvate ovaj prirodni proces.
ETNO KUTAK – Etno kutak čine već pomalo zaboravljeni alati, posuđe, igračke, odeća, nošnje, preslice, kolovrati. Nekada su ovi predmeti bili neizostavni deo svakog seoskog domaćinstva s početka 20. veka. Posetioci su bili u prilici da se kroz ovu postavku upoznaju sa narodnim stvaralaštvom, kulturom, tradicijom, i da osete duh minulih vremena. Težnja je bila da se na ovaj način, zaboravljeni estetski izrazi približe mladima i na taj način sačuva kulturna baština srpskog sela.
AUTORI: dr Ninoslav Golubović, dr Nataša Martić Bursać, dr Mrđan Đokić, dr Ljiljana Stričević, dr Marija Bratić, dr Jelena Živković, Milena Gocić, dr Aleksandar Radivojević, Prirodno-matematički fakultet u Nišu, Departman za geografiju