Наслов предавања:  Гравитациони таласи

Предавач: проф. др Горан Ђорђевић (Департман за физику)

О предавању: Пре готово 100 година, Алберт Ајнштајн је формулисао Општу теорију релативности, као класичну теорију гравитације. Једно од предвиђања ове теорије, су гравитациони таласи. Фантастичан напредак технологије довео је до прве детекције гравитационих таласа 2015. године на детектору LIGO. За ово откриче додељена је Нобелова награда за физику за 2017. године. Теоријска основа, техничке карактеристике детекције и опажени астрофизички процеси који су извори таласа су тема овог предавања. Такозвани примордијални гравитациони таласи још увек нису регистровани. Шта су примордијални гравитациони таласи и каква је „механицистичка“ интрепретација гравитационих таласа и особина простор-времена као „медијума“ – преносиоца таласа биће разматрано у другом делу предавања.