U nedelju, 19. maja 2024. godine održana je terenska nastava za master studente geografije i master studente turizma I godine, na Staroj planini. Prva stanica nam je bio Manastir „Sveti Đorđe“, u Temskoj. Nakon toga obišli smo Bukovači do, vodopad pored puta za Topli Do, koji zagolica maštu pred ulazak u „srpski Kolorado“, 8 km dug, kanjon Temštice U Toplom Dolu smo ponovo proživeli najveću ekološku pobedu u modernoj istoriji Srbije, odbranu reka Stare planine od MHE, derivacionog tipa. Ovo selo sa kućama od blata, drveta i kamena, u podnožiju Midžora, broji svega 40ak stanovnika. U radijusu od 10 km Topli do okružuje preko 30 vodopada, na najčistijim potocima u Srbiji, koji nemaju ni jedan izvor zagađenja. Malobrojno stanovništvo koje je još ostalo na planini, uspelo je da sačuva ove bisere prirode i ostavi novim generacijama ovo jedinstveno geonasleđe Iz Toplog dola smo se uputili ka Donjem Piljskom vodopadu, a obišli smo i Grujin vodopad. Dok smo u povratku obišli vodopad Bigar, kod sela Kalna. Prilikom boravka na vodopadima, pored prijatne klime, povećane vlažnosti, kao i neverovatnog vizuelnog efekta, može se osetiti i energija negativno naelektrisanih jona u vazduhu Ovom prilikom izmerili smo kocentraciju ovih jona, kao i neke geohemijske i geofizičke analize vode u neposrednoj blizini vodopada, kao što su: elektroprovodljivost, rastvorene soli, temperatura vode i rastvorene čvrste materije I pored kišnih uslova, studenti su bili očarani lepotom Stare planine. Takođe, ovakvi klimatski uslovi uticali su na proticaj merenih vodopada, pa smo imali izražene visoke vrednosti, gde je maksimalna zabeležena vrednost 971 000 negativnij jona po cm3 Na kraju ovog terena sa studentima smo diskutovali o potencijalima za održivi razvoj i oživljavanje sela, ove pomalo zaboravljene planine, sa izuzetnim potencijalom.