I  BIOGRAFIJA 

1. Lični podaci: 
Ima i prezime: Tomislav M. Pavlović
Godina i mesto rođenja: 14. 09. 1949, Niš, Republika Srbija
Univerzitet, fakultet, organizaciona jedinica: Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za Fiziku
Adresa: Višegradska 33, P. O. Box 224, 18000 Niš, Srbija
Telefon: + 381 18 225 110
Fax: + 381 18 533 014
E-mail: pavlovic@pmf.ni.ac.rs

2. Kratka stručna biografija

Prof. dr Tomislav M. Pavlović je rođen 14.09.1949. god. u Nišu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju. Studije fizike je završio 1973. godine na PMF-u u Beogradu, gde je i magistrirao 1977. godine. Doktorirao je 1986. godine na Odseku za tehničku fiziku Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. Na Departmanu za fiziku, Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu držao je nastavu iz Mehanike, Molekularne fizike i termodinamike, Fizike površina i tankih slojeva i Osnova energetike. Na doktorskim studijama drži nastavu iz Fizike i tehnike solarne energetike i Fizike obnovlјivih izvora energije. Bavi se istraživanjima u oblasti Fizike površina i tankih slojeva, Fizike i tehnike solarne energetike, Fizike obnovlјivih izvora energije i Fizike materijala.
Do sada je objavio sedam knjiga i veći broj radova iz oblasti solarne energetike, fizike površina i tankih slojeva i fizike čvrstog stanja u međunarodnim i domaćim časopisima, zbornicima radova sa međunarodnih i domaćih konferencija i u monografijama.
Indeks naučne kompetentnosti prof. dr T. M. Pavlovića dat je u sledećoj tabeli:

Kategorija radova

Broj radova

Broj bodova

M11 (15 bodova)

1

15

M21a (10 bodova)

5

50

M21 (8 bodova)

13

104

M22 (5 bodova)

2

10

M23 (3 boda)

20

60

M33 (1 bod)

34

34

M34 (0.5 bodova)

3

 

1.5

M41 (7 bodova)

1

7

M42 (5 bodova)

3

15

M43 (3 boda)

3

9

M44 (2 boda)

12

 

24

M45 (1.5 bod)

1

 

1.5

M51 (2 boda)

36

72

M52 (1.5 bod)

12

18

M61 (1.5 bod)

41

61.5

M63 (0.5 bodova)

4

2

M64 (0.2 boda)

11

2.2

Ukupno

202

476.7

Prema podacima iz baze podataka Google Scholar knjige i radovi T. M. Pavlovića su citirani 492 puta do 30.12.2016.
Pod mentorstvom prof. dr T. M. Pavlovića odbranjene su dve doktorske disertacije, dve magistarske teze, jedan specijalistički rad i više diplomskih radova. Pored ovoga, prof. dr T. M. Pavlović je bio član nekoliko komisija za ocenu i odbranu doktorskih disertacija i magistarskih teza. Sada je mentor na izradi dve doktorske disertacije na Departmanu za fiziku PMF-u u Nišu.
Rukovodio je izradom dva međunarodna projekta i sedam projekata koje je finansiralo Ministarstvo za nauku Srbije. Bio je i saradnik na četiri međunarodna i osam nacionalnih projekata. Za rukovođenje WUS-ovim CDP+ 2007 godine dobio je nagradu za projekat sa najbolјim sadržajem. Sada rukovodi naučno-istraživačkim projektom TR 33009 koje finansira Ministarstvo za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije.
Bio je prorektor Univerziteta u Nišu (2011-2012), dekan PMF-a u Nišu (2000-2004), prodekan Filozofskog fakulteta u Nišu (1994-1995), član Nacionalnog prosvetnog saveta Srbije (2005-2009), načelnik Odseka za energetiku centra SANU i Univerziteta u Nišu i član Matičnog odbora za energetsku efikasnost Ministarstva za nauku Srbije.
Za inostranog člana Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske izabran je 21.12.2012. godine.
Za inostranog člana Akademije visokog obrazovanja Ukrajine izabran je 19.12.2015. godine.
Za eksperta Savezne Republike Jugoslavije, iz oblasti Fizike površina i Solarne energetike izabran je 1994. godine.
U saradnji sa Fabrikom za preradu aluminijuma „Nissal“ u Nišu radio je na razvoju termalnog kolektora sa spektralno selektivnim apsorberom, koji se sada komercijalno proizvodi. U saradnji sa Fabrikom za profesionalnu elektroniku, Elektronske industrije u Nišu, radio je na razvoju solarnih sistema za snabdevanje potrošača električnom energijom. Za ovaj sistem, Fabrika za profesionalnu elektroniku je 1999. godine na sajmu u Novom Sadu dobila zlatnu medalјu.
U toku agresije NATO pakta na Jugoslaviju, aktivno je sarađivao sa 63-om padobranskom brigadom u Nišu na podizanju odbrambenih snaga Savezne Republike Jugoslavije, zašta je 1999. godine dobio zahvalnicu vojske Jugoslavije.
Godinu dana je proveo na usavršavanju na Departmanu za fiziku Univerziteta u Hjustonu, tri meseca u Prinstonu, mesec dana na Departmanu za fiziku Univerziteta u Patri u Grčkoj i nedelјu dana u Koblencu u Nemačkoj.
Održao je više uvodnih predavanja na domaćim i međunarodnim naučnim skupovima. Pored ovoga, održao je veliki broj popularnih predavanja iz oblasti solarne energetike, fizike površina i tankih slojeva, obnovlјivih izvora energije, fizike čvrstog stanja i fizike materijala na fakultetima, srednjim školama i na drugim mestima. Bio je član odbora više naučnih skupova i odbora vezanih za solarnu energetiku i zaštitu životne sredine. Član je naučno-stručnog časopisa Energetske tehnologije koji izdaje Društvo za sunčevu energiju Srbija solar“ iz Zrenjanina. Bio je recenzent više naučnih radova u međunarodnim i domaćim časopisima i monografijama i recenzent projekata Ministarstva za nauku Republike Srbije i projekata za izgradnju solarnih elektrana koje finansira Evropska razvojna banka.
Kao dekan bio je izuzetno angažovan na rekonstrukciji i izgradnji zgrade Prirodno-matematičkog fakulteta u Nišu, formiranju laboratorija i nabavci opreme u cilјu stvaranja bolјih uslova za naučni rad, obrazovanje i formira­nje naučnih kadrova na fakultetu. Posebno je bio angažovan na formiranju  Laboratorije za solarnu energetiku na PMF-u u Nišu, koja po opremlјenosti i rezultatima naučno-istraživačkog rada predstavlјa referentnu laboratoriju iz solarne energetike u Srbiji. Na Departmanu za fiziku PMF-a u Nišu aktivno je radio na osnivanju i razvoju doktorskih studija iz oblasti Fizike obnovlјivih izvora energije.
U najznačajnije radove prof. dr T. M. Pavlovića spadaju radovi koji se odnose na ispitivanje optičkih i mikrostrukturnih karakteristika anodno oksidovanog aluminijuma  i spektralno selektrivnih prevlaka dobijenih elektrohemijskim bojenjem anodno oksidovanog aluminijuma, koje se koriste u fototermalnoj konverziji Sunčevog zračenja. Pored ovoga, značajni su i radovi koji se odnose na solarne ćelije od amorfnog silicijuma na anodno oksidovanom aluminijumu i radovi koji se odnose na energetsku efikasnost hibridnog kolektora sa koncentratorima Sunčevog zračenja. U značajne radove spadaju i radovi koji se odnose na začeće i rast kristala iz rastopa u peći za formiranje kristala.
U istaknutoj monografiji međunarodnog značaja SOLAR ENERGY in Serbia, Greece and the Republic of Srpska (2015. god.) date su osnovne informacije o solarnoj energetici generalno, solarnoj energetici u Srbiji, Grčkoj i Republici Srpskoj i dati su najznačajniji radovi autora iz oblasti solarne energetike objavlјeni u vrhunskim međunarodnim časopisima.
U istaknutoj monografiji nacionalnog Obnovlјivi izvori energije (2013. god.) date su informacije o svim vidovima obnovlјivih izvora energije, a posebno o njihovom korišćenju u Srbiji i Republici Srpskoj.
U monografiji Solarna energetika i održivi razvoj (2010. god.) date su osnovne informacije o Suncu, pasivnom zahvatu i toplotnim prijemnicima Sunčevog zračenja, fotonaponskoj konverziji Sunčevog zračenja i odnosu solarne energetike i održivog razvoja. Ova monografija predstavlјa izuzetno značajno integralno deo o  solarnoj energetici i održivom razvoju u Srbiji.
U monografiji Fizika i tehnika solarne energetike (2007. god.) date su osnovne informacije o Suncu, toplotnoj i fotonaponskoj konverziji Sunčevog zračenja, solarnoj arhitekturi i solarnoj energetici u Srbiji. Ova monografija predstavlјa veoma značajno i sveobuhvatno delo iz oblasti solarne energetike u Srbiji.
U monografiji Fizika i tehnika tankih slojeva (1997. god.) opisani su procesi na površinama, vakuumski sistemi, fizičke metode deponovanja, podloga za deponovanje, strukturne, električne, mehaničke i optičke osobine tankih slojeva,  vrste optičkih tankih slojeva i dati su primeri primene tankih slojeva i prevlaka. Po svom sadržaju, ova monografija predstavlјa jedno od prvih i veoma značajnih dela te vrste u Srbiji.
Kao inostrani član Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske prof. dr T. M. Pavlović je učestvovao u realizaciji dva UNESCO projekta: Renewable energy sources as a model of sustainable development of the countries of West Balkans, 2010-2011 i Influence of Energy Efficiency of Solar Energy on Economic and Sustanable Development for the Western Balkans region, 2012-2013. Sada u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske rukovodi realizacijom naučno-istraživačkog projekta Ispitivanje energetske efikasnosti fotonaponske solarne elektrane od 2 kW u Republici Srpskoj, 2011-2015, koji finansira Ministarstvo nauke Republike Srpske.
Kao inostrani član Akademije nauka visokog obrazovanja Ukrajine, prof. dr T. M. Pavlović je angažovan na uspostavlјanju i razvijanju naučne saradnje između Univerzitetskih ustanova u Srbiji i Ukrajini.
Od 2000. godine do danas prof. dr T. M. Pavlović je stalno učestvovao sa predavanjima po pozivu na naučnim konferencijama koje organizuje Akademija nauka i umjetnosti Republike Srpske.

3. Obrazovanje (institucija, period studiranja i zvanje)

-

Prirodno-matematički fakultet, Departman za fiziku, Univerzitet u Beogradu, Beograd (osnovne studije), 1968-1973, diplomirani fizičar.

-

Prirodno-matematički fakultet, Departman za fiziku, Univerzitet u Beogradu, Beograd (poslediplomske studije), 1974-1977, magistar fizike, (naziv magistarskog rada: Proučavanje sudarnih procesa u perturbovanom tinjavom pražnjenju, magistarski rad je urađen pod rukovodstvom prof dr J. Labata).

-

Elektrotehnički fakultet, Odsek za tehničku fiziku, Univerzitet u Beogradu, Beograd, 1986, doktor nauka (naziv doktorske disertacije: Optičke i mikrostrukturne osobine spektralno selektivnih površina na anodno oksidovanom aluminijumu, doktorska disertacija je urađena pod rukovodstvom prof. dr B. Lalovića i prof dr A. Ignatieva na Univerzitetu u Hjustonu).

4. Stručna biografija – zvanja (period izbora, zvanje, institucija)

1999

-

Redovni profesor, Univerzitet u Nišu, Prirodno-matematički fakultet, Departman za Fiziku, Niš, Republika Srbija.

1997

-

Redovni profesor, Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za Fiziku, Niš, Republika Srbija.

1992

-

Vanredni profesor, Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za Fiziku, Niš, Republika Srbija.

1987

-

Docent, Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za Fiziku, Niš, Republika Srbija.

1973

 

-

Asistent, Univerzitet u Nišu, Filozofski fakultet, Departman za Fiziku, Niš, Republika Srbija.

1968

-

Gimnazija, Niš.

5. Učešće u razvoju delatnosti visokog obrazovanja, naučnoistraživačkog, odnosno, umetničkog stvaralaštva i u radu poslovodnih i stručnih organa i organizacija

Na dužnosti organa poslovođenja:

- Prorektor za nastavu Univerziteta u Nišu, 2011-2012.
- Dekan Prirodno- matematičkog fakulteta u Nišu, 2000-2004.
- Prodekan Filozofskog fakulteta u Nišu, 1994-1996.
- Upravnik Instituta za fiziku PMF– a u Nišu, 1998-2009.

Na Univerzitetu u Nišu:

- član Naučno- stručnog veća za prirodno-matematičke nauke, 2006–2009.
- član Naučno- stručnog veća za tehničke nauke
- načelnik Odseka za energetiku Centra SANU i Univerziteta u Nišu, 2003-2009.
- član Saveta Medicinskog fakulteta u Nišu, 2001–2002.
- član Saveta Mašinskog fakulteta u Nišu, 2005–2012.
- član Naučno- stručnog veća za prirodno-matematičke nauke,  2012–2015.

Na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu:

- član Izbornog veća fakulteta
- član Nastavno- naučnog veća fakulteta

Na nivou Republike Srbije i lokalne samouprave:

- član Nacionalnog prosvetnog saveta Republike Srbije, 2005–2009.
- član Matičnog odbora za energetsku efikasnost Ministarstva za nauku Republike Srbije, 2007-2011.
- član Saveta za energetsku efikasnost grada Niša, 2010–2013
- Rešenjem Saveznog Ministarstva za razvoj, nauku i životnu sredinu 1994. godine je imenovan za eksperta za Fiziku površina i tankih slojeva i Solarnu energetiku.

Ostalo:

- predsednik Upravnog odbora EI u Nišu, 2001.
- član Upravnog odbora Nissal-a u Nišu, 2002- 2004.
- recenzent je nekoliko međunarodnih časopisa iz oblasti obnovlјivih izvora energije.

6. Stručno usavršavanje

- Univerzitet u Hjustonu, SAD, 1984-1985.
- Prinston, Chronar Co, SAD, 1987.
- Univerzitet u Patri, Grčka, 2010, 2016.
- Koblenc, Nemačka, 2009.

Detalji o nastavniku