У четвртак, 16. маја 2024. године, у Спортској хали Житорађа, одржан је девети по реду фестивал науке „Без муке до науке“, у организацији Средње школе из Житорађе. Фестивал је окупио учеснике из основних, средњих, високих школа и факултета. За ученике основних и средњих школа, по први пут, организовано је такмичење „Мој први предузетнички корак“ које је имало за циљ да развије предузетнички дух код деце. Тимови ученика са својим наставницима припремали су производе које су презентовали на својим штандовима.
Департман за географију се представио на фестивалу кроз две поставке: „Природна и културна баштина Србије“ и „Магичан свет минерала“. Садржаји поставки прилагођени су учесницима различитих узраста. У оквиру поставке „Природна и културна баштина Србије“ посетиоци су имали прилику да уз помоћ наочара за виртуелну реалност посете нека од наших заштићених подручја и културно-историјских споменика, одиграју квиз и освоје награду. Испред Департмана за географију, на фестивалу су учествовали: проф. др Наташа Мартић Бурсаћ, др Милена Гоцић, асистенти Растко Марковић и Јована Вулетић и стипендиста Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије Милан Милетић.