У недељу, 19. маја 2024. године одржана је теренска настава за мастер студенте географије и мастер студенте туризма I године, на Старој планини. Прва станица нам је био Манастир „Свети Ђорђе“, у Темској. Након тога обишли смо Буковачи до, водопад поред пута за Топли До, који заголица машту пред улазак у „српски Колорадо“, 8 км дуг, кањон Темштице У Топлом Долу смо поново проживели највећу еколошку победу у модерној историји Србије, одбрану река Старе планине од МХЕ, деривационог типа. Ово село са кућама од блата, дрвета и камена, у подножију Миџора, броји свега 40ак становника. У радијусу од 10 км Топли до окружује преко 30 водопада, на најчистијим потоцима у Србији, који немају ни један извор загађења. Малобројно становништво које је још остало на планини, успело је да сачува ове бисере природе и остави новим генерацијама ово јединствено геонаслеђе Из Топлог дола смо се упутили ка Доњем Пиљском водопаду, а обишли смо и Грујин водопад. Док смо у повратку обишли водопад Бигар, код села Кална. Приликом боравка на водопадима, поред пријатне климе, повећане влажности, као и невероватног визуелног ефекта, може се осетити и енергија негативно наелектрисаних јона у ваздуху Овом приликом измерили смо коцентрацију ових јона, као и неке геохемијске и геофизичке анализе воде у непосредној близини водопада, као што су: електропроводљивост, растворене соли, температура воде и растворене чврсте материје И поред кишних услова, студенти су били очарани лепотом Старе планине. Такође, овакви климатски услови утицали су на протицај мерених водопада, па смо имали изражене високе вредности, где је максимална забележена вредност 971 000 негативниј јона по цм3 На крају овог терена са студентима смо дискутовали о потенцијалима за одрживи развој и оживљавање села, ове помало заборављене планине, са изузетним потенцијалом.